Informace o vlasech

Co je vlas?

Vlas plní ochrannou a estetickou funkci. Chrání především pokožku hlavy před slunečním zářením. V zásadě se však jedná o mrtvé vlákno, jehož základem je bílkovina – keratin. Vnější obal vlasu tvoří kutikula tvořena plochými „šupinkami“, které jsou pro vzhled vlasů nejpodstatnější. Těsně pod kutikulou se nachází vlasová kůra, cortex. Vytváří převážnou část vlasu a určuje jeho elastičnost, pevnost a sílu. Při poškození kutikuly dochází následně k narušení i vnitřní vrstvy vlasu. Ten se pak ulomí, třepí, nepůsobí zdravě, je matný, krepatí se.

Kvalita vlasu

Za kvalitu vlasů je odpovědna hlavně genetika, která kromě jiného určuje i počet vlasových folikulů. Jinými slovy, při narození máme daný určitý počet vlasových kořínků a během života není možné tento počet jakkoli zvýšit. Kvalitu vlasového vlákna však ovlivňují i další významné faktory: stres, životní styl, složení stravy, prostředí, ve kterém žijeme, chemické zásahy do vlasů atd.

Rovněž platí, že v případě zdravotního problému je vlas pro organismus přítěží. Organismus raději zachrání „játra“ než vlasy, a proto nám vlasy vypadávají, tvoří se náhle lupy, červená místa na pokožce vlasů, pokožka se příliš mastí atd. Tento stav je potřeba řešit.

Vliv okolí na kvalitu vlasů

Prostředí a způsob života má nepochybně podstatný vliv na naše vlasy. Zde se nám však naskýtá otázka, jak tyto faktory ovlivňují kvalitu vlasů? Jak již bylo zmíněno výše, kutikula, tedy vnější vrstva vlasového vlákna je pro vzhled vlasů nejpodstatnější. Při jejím narušení dochází k poškození vnitřního prostředí vlasu a ten se stává méně odolným vůči vnějším vlivům. K poškození vlasového vlákna může docházet znečištěným prostředím, chemickými vlivy, kyselým deštěm, velkými výkyvy teplot ….

Jenže všechny tyto vlivy mají především velký vliv na naší vlasovou pokožku. Ta se vlivem např. klimatizace může příliš vysušovat anebo mastit. Podráždění pleti řešíme použitím kvalitních krémů, masek a regeneračních prostředků ale co děláme pro svojí vlasovou pokožku? Použití kvalitní kosmetiky, která respektuje potřeby vlasové pokožky je proto nezbytné. Pokud si nevíte rady, nejlepším řešením je poradit se s odborníkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>